Araç Kiralama Koşulları

Kiralama Yaşı ve Ehliyet:

Kiralanan aracı sadece sözleşme üzerinde belirtilen kişi/kişiler kullanabilir. Sözleşmede belirtilmemiş üçüncü kişilerin aracı kullanmaları halinde meydana gelebilecek kaza veya hasarlarda hasar güvencesi geçerli değildir. Kiracı dışında aracı kullanacak kişiler için ek sürücü hizmeti satın alınmalıdır. Aracı kullanacak kişi/kişiler ekonomik ve orta segment araçlar için en az 23 yaşında ve en az 3 yıllık geçerli bir ehliyet sahibi; lüks segment araçlar için en az 25 yaşında olmalı ve en az 5 yıllık geçerli bir ehliyet sahibi olmalıdır.  Kiralama sözleşmesi imza aşamasında geçerli sürücü ehliyet belgesinin, yabancı sürücü ehliyet belgesi ile gelen kişilerin sürücü ehliyet belgelerinin yanında pasaportunda Türkiye'ye girişini gösteren kısmın gösterilmesi zorunludur, aksi takdirde kiralama sözleşmesi imza edilmez ve (No Show) kira ücreti iade edilmez.

Findeks Sorgulaması:

Şirketimizden ilk kez araç kiralayacak müşterilerimiz için geçerli olacak şekilde kiralama esnasında FINDEKS sorgulaması yapılacaktır. FINDEKS verileri uygun olmayan durumlarda kiralama yapılamayabilir.

FINDEKS verilerinizin şirketimizden araç kiralanmasına uygun olup olmadığını önceden öğrenebilmek için kiralama yapacağınız şubeyi arayabilirsiniz.

 

Ek Sürücü:

Araçların 3. şahıslarca kullanımı, Hertz yetkilisinin onayını takiben ek sürücü/sürücülere ait ehliyet ve kimlik bilgilerinin kira sözleşmesine işletilmesi halinde mümkündür. Sözleşmeye ek sürücü eklenerek sigorta kapsamına dahil edilmesi ek ücrete tabi olup fiyat bilgisi için rezervasyon merkezimizi arayabilirsiniz.

Ödeme Şekilleri:

Ödemeler, geçerliliği Hertz tarafınca onaylanan kredi kartlarıyla yapılır. Ödeme yapılacak kredi kartı kiracıya ait olmalı ve kiralama esnasında Hertz yetkilisine ibraz edilmelidir. Kiralama başlangıcında araç grubuna göre değişen tutarlarda ön provizyon blokajı uygulanır. Kiralamanın sonunda oluşabilecek farklar yine aynı kredi kartından tahsil edilir. Kiralama sonunda oluşabilecek farklar tahsil edildikten sonra kalan provizyon tutarı 7 ile 10 iş günü arasında (banka kaynaklı başka bir gecikme olmazsa) iade edilir.

Kiralama Süresi :

Kiralama süresi günlük kiralamalarda en az 1 gün yani 24 saat, aylık kiralamalarda ise 30 gündür.

Günlük Kullanım Limitleri:

Günlük kiralamalar için 8 güne kadar günlük 500 km. kullanım sınırı olup, 8 gün üzeri kiralamalarda toplam kullanım limiti 4.000 km.'dir. 

Aylık kiralamalar için kullanım sınırı 3.000 km.'dir.

Aşım ücretleri için satış danışmanınıza başvurabilirsiniz.

Adrese Araç Teslim Etme ve/veya Adresten Teslim Alma:

İstenilen adrese araç teslimi veya istenilen adresten araç teslim alma hizmeti ek ücrete tabidir. Ek ücret mesafeye göre değişiklik gösterdiğinden rezervasyon merkezimizden bilgi alabilirsiniz.

Tek Yönlü Kiralama:

Aracın kiralama yapılan şehirden Hertz ofisinin bulunduğu farklı bir şehirde iade edilmesi Hertz’in onayına ve ek ücrete tabidir. Ek ücret tutarı bölge/ofise göre değişiklik gösterdiğinden rezervasyon merkezimizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Teslimde Gecikme / Uzatma:

Önceden belirlenen kiralama süresinin uzatılması Hertz’in onayına tabidir. Toplam kiralama süresi(gün sayısı) 24’er saatlik periyodlar üzerinden hesaplanır ve 30 dakikayı aşan gecikmelerde ek gün ücreti hesaplanır.

Trafik Cezaları:

Kiralama esnasında oluşabilecek her türlü trafik suçlarına ilişkin cezalar kiracının sorumluluğundadır. Kiracının bu konudaki yükümlülükleri kiralamanın bitmesiyle ortadan kalkmaz. Kiralama bitiminden sonra elimize ulaşan trafik cezaları ilgili kiralamada ismi geçen kişi veya firmadan tahsil edilir. Müşteri yerine Hertz tarafından ödenen trafik cezaları hizmet bedeli eklenerek müşteriden tahsil edilir.

Yurtdışına Çıkış:

Kiralanan araçlar ile Türkiye sınırları dışına çıkılamaz.

Yakıt:

Araçlar kiracıya dolu depo ile(8/8) teslim edilir. Kiracının da aracı dolu depo ile teslim etmesi gerekir. Aksi halde eksik yakıt bedeli hizmet bedeli eklenerek kiracıdan tahsil edilir.

Ek Ürün ve Hizmetler:

Aşağıda belirtilen hizmetler rezervasyon esnasında talep edilmesi halinde ve müsaitlik dahilinde ek ücret karşılığı temin edilir. Ücret bilgisi veya detaylı bilgi için rezervasyon merkezimiz veya kiralama ofislerimizle iletişime geçebilirsiniz.

- Çocuk veya bebek koltuğu

- Navigasyon

Rezervasyon İptal veya Değişikliği:

Rezervasyonunuzda müsaitlik ve onay dahilinde değişiklik yapabilir, ek ürün ekletebilir veya çıkartabilirsiniz. Bu değişiklikler fiyat farkına sebep olabilir. Değişikliği onaylayarak fiyat farkını kabul etmiş olursunuz.

Ön ödemeli rezervasyonun kiralama tarihine 24 saatten az bir süre kala iptal edilmesi halinde, iptal edilmeksizin aracın alış saatinden itibaren 3 saat içerisinde alınmaması halinde  (No Show) kira ücreti iade edilmez.

Kiralamanın Erken Bitmesi veya Uzaması:

Aracın kira başlangıcında belirtilen süreden önce iade edilmesi halinde aracın kullanıldığı gün sayısına göre toplam kira ücreti tekrar hesaplanır ve iade tutarı var ise ödeme yapılan kredi kartına iade gerçekleşir.

Aracın kira başlangıcında belirtilenden daha ileri bir tarihte iade talebi öncelikle araç müsaitliğine bağlı olarak Hertz’in onayına tabidir. İlave ücret tutarı toplam kira gününe göre tekrar hesaplanarak ödeme yapılan kredi kartından ek tahsilat olarak tahsil edilir.

Hasar ve Hırsızlık Güvenceleri:


Kiralama ücretlerine dahil olan güvenceler kampanya ve tarifelere göre değişiklik göstermektedir. Rezervasyonunuza dahil olmayan güvenceleri ek ücret karşılığında kiralama işlemleriniz esnasında satın alabilirsiniz. Güvence kapsamları ve ek güvenceler hakkında aşağıdaki açıklamalar genel ve bilgi amaçlı olup, Ek Güvenceler 30 gün üzerinden hesaplanmakta olup, 30 günün üzerinde yapılan rezervasyonlar için güvenceler kapsamında ek bedel çıkacaktır. Hertz bu bilgileri dilediği zaman değiştirme hakkını saklı tutar.

Mini Hasar Güvencesi: Park halinde ve/veya seyir halinde kaza tutanağı bulunmayan tek taraflı kazalarda, kiralanan araçta oluşan hasardan kiracının üst limit tutarınca muaf olmasını sağlar. Üst limiti aşan hasarlardan kiracı sorumludur.  Üst limit ( alınan güvence paketine göre kapsamı değişmektedir)  4.500,00 TL(KDV DAHİL) dir. Lastik-Cam-Far-Ayna hasarları için kiracı, kiralama süresi içerisinde kiralanan araçta oluşan bir adet hasar için faydalanma hakkına sahiptir. 

Midi Hasar Güvencesi : Park halinde ve/veya seyir halinde kaza tutanağı bulunmayan tek taraflı kazalarda, kiralanan araçta oluşan hasardan kiracının üst limit tutarınca muaf olmasını sağlar. Üst limiti aşan hasarlardan kiracı sorumludur. Üst limit (Alınan güvence paketine göre kapsamı değişmektedir)  5.500,00 TL(KDV DAHİL) dir. Lastik-Cam-Far-Ayna, Yükümlülüğü Arttırma Güvencesi, Ferdi Kaza Güvencesini kapsamaktadır. Lastik-Cam-Far-Ayna hasarları için kiracı, kiralama süresi içerisinde kiralanan araçta oluşan bir adet hasar için faydalanma hakkına sahiptir. 

Maxi Hasar Güvencesi : Park halinde ve/veya seyir halinde kaza tutanağı bulunmayan tek taraflı kazalarda, kiralanan araçta oluşan hasardan kiracının üst limit tutarınca muaf olmasını sağlar. Üst limiti aşan hasarlardan kiracı sorumludur. Üst limit(alınan güvence paketine göre kapsamı değişmektedir.) 6.500,00 TL(KDV DAHİL)dir. Lastik-Cam-Far-Ayna, Yükümlülüğü Arttırma Güvencesi, Ferdi Kaza Güvencesini kapsamaktadır. Lastik-Cam-Far-Ayna hasarları için kiracı, kiralama süresi içerisinde kiralanan araçta oluşan bir adet hasar için faydalanma hakkına sahiptir. 

Lastik, Cam, Far (LCF) Güvencesi : Park halinde ve/veya seyir halinde kaza tutanağı bulunmayan tek taraflı kazalarda, kiralanan aracın lastik-cam-far- ayna hasarlarında sürücünün yazılı beyanına istinaden kiralanan aracın ön farları, ön camı, yan aynaları ve arka stop lambalarını kapsayan hasar güvencesidir.  Güvence Üst Limiti Mini-Midi-Maxi Güvence sistemi içerisinde belirlenen üst limit ile sınırlıdır. (ALINAN GÜVENCE PAKETİNE GÖRE KAPSAMI DEĞİŞMEKTEDİR)  Lastik-Cam-Far-Ayna hasarları için kiralama süresi içerisinde kiracı tek hasar için faydalanma hakkına sahiptir . 

Yükümlülüğü Artırma Güvencesi (LİS):  Zorunlu trafik sigortası kapsamında 3. şahıslara ilişkin hasar limitlerini kapsayan güvencedir.


Kiracının herhangi bir hasar durumunda güvencelerden yararlanabilmesi:


a)  Kazanın  olduğu  yere  en  yakın  yetkili  makamdan  (Şehir  sınıları  içinde  trafik  polisi,  mahalli  karakol,  şehir  dışında  jandarma  v.b.gibi) olayın oluş biçimini ayrıntılı olarak belirtilen bir kaza raporu ve tespit zaptı ile şahit ve adresi, benzeri belgeler ve bilgiyi kiracı,  kiralayana  en  geç  48  saat  içinde  tevdi  ve  ihbar  etmekle  yükümlüdür.


b)  Kiracının  doktor  raporu  ile  saptanmış  engelleyici  bir  durumu  yoksa  kazayı  kiralayana  anında  haber  vermesi  gerekir.  Kiracı hasarlı  araca  müdahale  etmeyecek,  koruma  altına  alacaktır.  Araçtan  bazı  şeylerin  çalınması  kiracının  tazmin  sorumluluğu altındadır.


c)  Kiracı kullandığı aracın kazaya uğraması veya  3.  kişilere  zarar  vermesi halinde oluşan  ve  limitleri aşan  zararları, sonradan rücu  edilse  dahi  ödemekle  yükümlüdür.  Sigortadan  tahsil  edilen  kısmı  aşan  zararlardan  veya  kiralayanın  rücu  yoluyla  ödemek zorunda kaldığı tazminatlardan kiracı sorumludur. Kazaya uğrayan kişilerin ve yakınlarının manevi talepleri kiracı tarafından karşılanır. Kiralayanın rücu hakkı   saklıdır.


d)  Bütün  güvenceler  kira  sözleşmesinden  belirlenen  süre  kapsamında  geçerlidir.  Eğer,  kiralayan  ile  kiracı  bir  uzatma  üzerinde anlaşmamışlarsa, kiralayan kiracının neden olduğu bütün zararlardaki sorumluluğu red eder ve sadece kiracı sorumlu olur.


e)  Alkol  ve  uyuşturucu  madde  etkisi  altında  bulunan  veya  geçerli  ehliyete  sahip  olmayan  bir  sürücünün  sebebiyet  verdiği kazalar  ile  taşınan  mallardan  doğan  yahut  malların  sebep  olduğu  kazalardan  doğrudan  kiracı  mesuldür.


f)  Kiracı  aracın  her  türlü  kaza  sonucunda  uğrayacağı  zararların  tamamından  sorumludur.  Kendisine  atfı  kabil  olmayan  her  türlü fiil  ve  ihmalden  dolayı  sigorta  ve  güvence  tazminatından  kısmen  veya  hiç  istifade  edemeyen  kiralayan,  uğradığı  zarar  ve  aracın işten kalma tazminatı için,  kiracıdan talepte bulunma hakkına sahiptir. Aracın işten kalma tazminatı kiracıya, güncel tarifelerüzerinden  günlük  kira  bedeli  esas  alınarak  fatura  edilir.


g)  Bu  sözleşme  kiralayan  ile  kiracı  arasındaki  akdedilecek  tüm  diğer  sözleşme  ve  protokollerden  önce  uygulanır.  Bu  sözleşme hüküm  bulunmayan  hallerde  diğer  sözleşme  hükümleri  yürürlülük  kazanır.


h)  Güvencelerin  geçerli  olabilmesi  için,  aracın  yerinin  değiştirilmeden  trafik  kaza  ve  alkol  raporunun  alınması,  kazada  tamamen kusurlu  bulunulmaması,  aracın  alkolü,  uyuşturucu  etkisi  altında  veya  hız  sınırı  dışında  kullanılmaması,  kaza  mahalli  ve  aracın hasarlı  halini  gösteren  fotoğraflarının  alınması  gerekmektedir.  Hırsızlık  güvencesinin  geçerli  olabilmesi  içinde  polis  veya jandarmanın  tutanak  düzenlemesi  zorunludur.  Kaza  ve  çalınma  halinde  en  yakın  HERTZ  ofisine  veya  acil  yardım  telefonlarına haber  verilmesi  gerekmektedir.


ı)  Ön  cam,  yan  camlar  ve/veya  far  kırılmaları,  lastik  yarılması  ile  kullanımdan  doğacak  hasarlar  güvence  kapsamı  dışındadır. Güvenceler  kabul  edilse  dahi  bu  tür  masraflar  kiracı  tarafından  ödenecektir.  Bunlara  ek  olarak  park  halinde  oluşabilecek  ve  kaza tutanağı  düzenlenemeyen  durumlar  için  kiracı  ön  yüzdeki  "Kabul"  sütununa  imza  atarak  ve  geçerli  olan  fiyat  tarifesindeki  ek  SCDW ücretini ödeyerek 650 TL-1000T’ ye kadar olan hasar tutarını güvence altına alabilir ve Muafiyet Yükümlülüğü güvencesinden  yararlanabilir.

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) kullanım Koşulları:

Tüm filomuzdaki araçlarımızda HGS bulunmaktadır. Kiralama sürenizin sonlandığında, HGS kullanım bilginiz ofislerimize ulaşır ve geçiş ücreti kredi kartınızdan tahsil edilir. Geçiş ücreti ile ilgili tahsilat süreci Karayolları Genel Müdürlüğü'ne bağlı olduğu için olağan sürelerden daha geç tahsilat yapılabilmesi mümkündür.
HGS olan araçlarımız ile OGS gişelerinden geçiş yapmanız durumunda; kaçak geçiş yapmış olursunuz. Kaçak geçiş ücreti (diğer trafik ihlallerinde olduğu gibi) ilgili devlet kurumlarına Hertz tarafından ödenir ve kaçak geçiş ücreti (diğer trafik ihlallerinde olduğu gibi), kiralama sürecinde ibraz edilen kredi kartından tahsil edilir. 
Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprüsünden yapılan geçişlerde HGS kullanılamamaktadır, gişede nakit ödeme yapılması gerekmektedir.